Forum inicjatywa 2009 Strona Główna

Alternatywa energetyczna

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum inicjatywa 2009 Strona Główna -> Energetyka
Autor Wiadomość
maciek
Administrator



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 0:24, 11 Sie 2006    Temat postu: Alternatywa energetyczna

Przed nami jesień i przykręcanie kurka z gazem. Jak zwykle będzie szukanie winnych, awantura o rurę, wyrzucanie milionów na gaz ze Skandynawii i debatowanie nad elektrownią atomową.
Ja jestem zwolennikiem stawiania sytuacji na ostrzu noża i w takich kryzysach widzę możliwość do zmiany na lepsze. Jest ku temu świetna motywacja.
Czy jednak tylko takie spektakularne przedsięwzięcia jak rura albo elektrownia atomowa, muszą się z tego narodzić?
Czy nie lepiej by było wspierać projekty, które maja na celu wykorzystanie darmowej energii którą daje nam słońce, wiatr i fenomeny natury?
Polska ma być niezależna energetycznie od obcego państwa. Jest to naprawdę wykonalne w realiach "wolnego" rynku energii, gdzie prywatne może oznaczać francuskie lub niemieckie a polskie-państwowe musi z nimi konkurować? Co z tego że państwo wybuduje elektrownię atomową, jeśli będzie ona nieefektywna (państwowa).
Projekty energetyczne o jakich słyszałem pochłoną miliony. Moim zdaniem zamiast tych utopii powinno się dofinansowywać niezależność energetyczną narodu rozumianego jako poszczególnych prywatnych odbiorców. Czytałem już o naprawdę niesamowitych instalacjach które ludzie tworzą u siebie w domach, zapewniając sobie darmową energię. Wiąże się to jednak z nakładami kapitałowymi i koniecznością dostępu do określonej wiedzy.
Rząd powinien wspierać wysiłki ludzi którzy dążą do zapewnienia sobie niezależności energetycznej, czyli do zapewnienia niezależności energetycznej kraju. Oczywiście powinien także zabiegać o promowanie takich rozwiązań.
Nie wiem ile miałaby kosztować budowa elektrowni atomowej ale coś mi się wydaje, że za te pieniądze można by wszystkie dachy w Polsce pokryć bateriami słonecznymi. Ludziom by się żyło taniej i rząd nie miał by takich zmartwień Smile

Dodam dwa linki do strony która promuje takie rozwiązania.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez maciek dnia Czw 10:59, 05 Lip 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
0pako0
aktywny użytkownik



Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 1:08, 14 Sie 2006    Temat postu:

Uważam że elektrownia atomowa w Polsce nie jest niczym złym. Katastrofa taka jak w Czarnobylu w nowoczesnej elektrowni nie ma prawa się zdażyć. Zanieczyszczenie atmosfery też nie występuje. Jedynym problemem są odpady radioaktywne, a najlepszym sposobem na pozbycie się ich jaki obecnie istnieje jest zakopanie ich pod ziemią. U nas nie ma chyba niezamieszkanych terenów gdzie można by je składować. W USA składowane są w nieużywanych kopalniach daleko od miast.

Myślę że w ciągu dziesięciu lub kilkunastu lat będzie istniała technologia syntezy jądrowej lub poznamy sposób uzyskania dużych ilości antymaterji i powstaną fabryki wodoru do napędzania samochodów i zniknie problem zanieczyszczenia. Narazie może brzmi to jak fantastyka naukowa ale uważam że gdyby śwatowe bogactwa poświęcane na wojsko przeznaczyć na badania naukowe te metody były by już dostępne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
maciek
Administrator



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 10:26, 14 Sie 2006    Temat postu:

Ja wcale nie jestem przeciwny elektrowniom atomowym. Co więcej, wydaje mi się, ze Polska ma jedne z lepszych warunków na świecie aby takie elektrownie użytkować. Mamy złoża uranu i mamy stare kopalnie gdzie można przechowywać odpady.
Nie zgodzę się jednak, że elektrownie te są bezpieczne. Po pierwsze zależy to od zastosowanej technologii. Ta elektrownia, która miała powstać w Żarnowcu, miała być oparta na bardzo niebezpiecznej technologii.
Ostatnio w Szwecji ujawniono, ze jedna z elektrowni wymknęła się z poza kontroli na ładnych kilka minut. Było to początkiem sprawdzenia jak sytuacja wygląda w innych elektrowniach i się okazało, że to nic nie zwykłego.
Kiedyś oglądałem reportaż z elektrowni atomowej i wniosek był jeden, powtarzany z resztą przez samych pracowników. „Na jednego człowieka który pracuje, przypada dwóch, którzy go kontrolują”. Do tego dochodzi wybitnie drogi transport odpadów i paliwa, magazynowanie odpadów…………. To jest strasznie droga zabawa. Ale jeśli kosztowo byłaby porównywalna z obecnie stosowanymi elektrowniami to jestem za. Tylko dlatego, że wymiera w Polsce generacja ludzi, którzy znają się na atomistyce i jak się nic nie zrobi z tym problemem to Polska cofnie się w tym temacie o epokę.
Ale elektrownie, elektrowniami a ja jestem za wspieraniem samowystarczalności energetycznej „gospodarstw domowych” i wspieraniem wynalazczości.
Jeśli zainwestowanie tych samych pieniędzy, co kosztowałaby elektrownia atomowa, przyniosłoby bardzo rozproszoną sieć drobnych domowych elektrowni, która dawałaby porównywalną moc energetyczną, to niech mi ktoś powie, jaki sens ma budowanie elektrowni atomowej?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ole!
aktywny użytkownik



Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 13:33, 16 Sie 2006    Temat postu:

W pełni popieram - to obecnie jedyne racjonalne źródło energii "prawie" korzystne dla środowiska, ponadto praktyczne rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tylko, że nasze potrzeby są dużo większe niż 1 elektrownia...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Silencer




Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Pią 21:00, 27 Paź 2006    Temat postu:

Elektrownia atomowa w Polsce, oczywiście tak i nie, a dlaczego. Osoby chętne zagłębienia lektury zapraszam:

Nie/Tak
[link widoczny dla zalogowanych]

Tak/Nie [link widoczny dla zalogowanych]

PS: Przy dzisiejszych możliwościach dofinansowania UE na cele energii odnawialnej jest dużo bardziej opłacalne i dla środowiska jak i skarbu państwa, powinniśmy inwestować w siłę natury, a nie wchodzić w strasznie drogą inwestycje atomową, która po czasie na pewno będzie szukała oszczędności, a kto na tym źle wyjdzie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
maciek
Administrator



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 18:06, 28 Paź 2006    Temat postu:

Witam Silencer!
Faktycznie ostatnio czytałem o dofinansowaniu z EU na energię odnawialną (czy jak to się zwie).
W tych warunkach byłoby faktycznie głupotą nie skorzystać z tego.
Z tego co czytałem to samorządy biją się o te pieniadze, co po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że lokalna władza lepiej gospodaruje niż centralna.

Jednak w swoim apelu Greenpeace zapomniał chyba, że tereny nadmorskie są bardzo atrakcyjne i już ludzie protestują przeciwko lokalizacji tam elektrowni wiatrowych.
A jak słyszę, że Polska to i tak wiocha i można tu się pobawić w biomasę to mi ręce opadają.
To, że Polska jeszcze nie ma tak rozwiniętej infrastruktury przemysłowej nie oznacza, że u nas rolnictwo jest bardziej rozprzestrzenione niż np. we Francji. Nie oznacza to tez, że ludzie chcą aby tak zawsze było.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Silencer




Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Nie 0:29, 29 Paź 2006    Temat postu:

Witam!
Dofinansowanie UE i możliwości polski jako kraju inwestującego w biomasę, energię wiatrową i inne metody pozyskiwania energii odnawialnej /wybiegam w przyszłość/ są na dobrej drodze. Jedną z metod oczyszczenia miast i spowolnienia efektu cieplarnianego, na pewno zaczął bym inwestować w systemy energii słonecznej, tzn. wycofać stare koksowniki ogrzewające wszystkie szkoły w Polsce energią słoneczną co w 100% pokryje zapotrzebowanie ogrzewania szkół w porze zimowej /nie oszukujmy się, tylko wtedy grzeją/, jakie są tego zalety: zmniejszenie zanieczyszczenia, zagrożenia jakie niosą za sobą stare piece (tzw. szkolna bomba), zwrot kosztów. Minusami, oczywiście początkowymi są ceny ów systemów, ale UE minimalizuje koszty, które i tak się zwrócą.
Co do wydajności pracy samorządów, zgadzam się z Tobą w 200%, a jest tak tylko dlatego iż samorządowcy mieszkają w rejonie swoich działań, więc widzą wspólny cel jak i korzyści które oni też odczują.
Atrakcyjność terenów nadmorskich wcale nie musi tracić na wartości przez postawienie wiatraków energetycznych, efekt morze być wręcz przeciwny /Holandia/, przyciągać turystów nie tylko samym wtopieniem wiatraków w środowisko/otaczający krajobraz, ale i powietrzem które będzie znacznie mniej wzbogacone efektami ubocznymi spalaniem paliw kopalnych.
Hmmm... powstawanie ekologicznych plantacji na terenach po górniczych, hałdach, wyeksploatowany teren poprzemysłowy i inne nieużytki to jest plan zagospodarowania czarnej ziemi wzbogaconej metalami ciężkimi, powstawanie w ów miejscach plantacji energetycznych zaopatrujących ekologiczne elektrownie znacznie poprawi jakość życia, ograniczenie wywozu śmieci na typowe wysypiska odkrywkowe gdzie odór jest odczuwalny kilkanaście kilometrów dalej, jak i życie zamierające w okolicach ów wysypisk, można ograniczyć.
Korzyści z działalności, przeogromne !!!

PS: fajny artykuł o biomasie [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Silencer




Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Nie 0:35, 29 Paź 2006    Temat postu:

Aaa... chcę jeszcze dodać, schroniska młodzieżowe zlokalizowane w górach jakie udało mi się namierzyć rozpoczęły inwestycję ogrzewania słonecznego np.: schronisko PTTK na Turbaczu obok Rabki, inwestuje w tą technologię choć okres wydajnego pobierania promieni słonecznych to ok. 4 miesiące rocznie, ale i tak się opłaca!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum inicjatywa 2009 Strona Główna -> Energetyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin